Ahoj milé lifehackerky a lifehackeři,

posílám záznam a zápis z 35. klubového callu, který se odehrál v únorovou neděli 2. února 2025. Hostem byla Kateřina Trávníček.

👩 Kateřina Trávníček je...

...zkušená mentorka v oblasti rodičovství a vztahů (web, instáč – 38k sledujících) se zaměřením na systemický pohled. Ve své práci propojuje poznatky z oblasti neurověd a praxe, aby pomohla rodičům lépe porozumět sobě samým i jejich dětem. Soustředí se na podporu respektujícího přístupu k výchově a vytváření harmonického rodinného prostředí. Její přístup je empatický a současně praktický – cílený na řešení problémů, které dnes rodiče reálně trápí.

Jste už rodičem? Anebo se jím plánujete stát? Máte úzkosti z toho, jak vám role rodiče (pů)jde? Já osobně jsem se nikdy nezbavil občasného propadu do pocitů selhání. A to jsem přečetl (či vydal) pár chytrých knížek, které se pokoušejí tuhle tíhu z rodičů sejmout. O to víc oceňuji, že call s Kateřinou nejen mně, ale i dalším účastníkům přinesl jistou úlevu a pár nových osvěžujících vhledů.

Ohlasy na call jsou pozitivní (zdroj: klubový Discord)

🎙️O čem jsme si povídali?

Po představení hosta jsme se postupně pustili do několika témat:

  • 🚼 Proměny rodičovství v moderní společnosti – o tom, že parenting tu nebyl vždy – zato rodiče a děti ano; jak je na rodičování pohlíženo v zámoří a u nás? jaké trendy se k nám dostávají? a v čem je české prostředí specifické?
  • 😡 Emoce, zejména vztek – proč vztek rodiče není apriori špatný, jak ho zpracovat, jak mu rozumět, jak jej vnímat, a co se dá napravit po výbuchu hněvu rodiče?
  • 👨‍👩‍👧‍👦 Role a identita rodiče respektujícího dítě a (snad i) naopak – o tom, co je vlastně respektující výchova a jak/čím naplnit quality time.
  • 💬 Lze namotivovat partner/partnerku, kteří podle nás potřebují psychoterapii, aby se rozhodli vyhledat pomoct?
  • 🧬 Genetika a psychologické aspekty výchovy dětí – úlevné zjištění o tom, že ne vše se dá ovlivnit, a diskuze o tom, zda děti řezat či tzv. nechat prořezat. ;)

🍇 Další vybrané tipy

Co dalšího zajímavého padlo na callu?

  • ⏲️ – ne, šestý rok věku dítěte není tím rokem, kdy kompletně ztratíme na své děti vliv a kdy naše úsilí ztratí smysl; je to mýtus, který Kateřina vyvrací.
  • 1️⃣:1️⃣ – neindikuje skóre žádného zápasu, ale jde o vyjádření toho, že manažerský přístup „1:1 meeting” lze s láskou aplikovat i na čas strávený s potomkem.
  • ➗ – Kate představila vzorec úzkosti (lze na úzkost vyzrát znalostí matematických principů?;)
  • 🧭 – jakou emoci lze využít jako střelku kompasu a jak lze avizovat příchod této emoce za účelem snížení destruktivních účinků na okolí.

📺 Záznam 35. callu

35. Q&A call Klubu Lifehacky – Kate Trávníček 2025-02-02

Co zaujalo vás? Na videoplatformě Claap můžete reagovat interaktivně formou emoji nebo komentářem – Kate slíbila odpovědět na dodatečné dotazy.

📚 Knižní tipy

V callu bylo zmíněno množství literatury o rodičovstvích a vztazích:

  • Ahoj tati – Mal Peachey – Chlapský pohled na těhotenství a otcovství ideální pro tatínky – začátečníky. Trochu starší, ale pořád klasika, navíc dost vtipná. (🦎Melvil)
  • Kód života – prof. Robert Plomin – Průlomová kniha o vlivu genetiky na temperamentové rysy, psychiku a životní úspěch vyzkoumaný na desítkách jednovaječných dvojčat žijících od dětství odděleně. Rozčilující i osvobozující.
    (🦎Melvil)
  • Sedm principů spokojeného manželství a Vitamín L – John Gottman – Pravděpodobně jediné reálné (hard) evidence-based publikace o dlouhodobých vztazích vysvětlující, čím se liší vztahy, které vydrží, od těch, které se nejspíše rozpadnou. (🦎Melvil a 🦎Melvil)
  • Dítě na vlastní pohon – William Stixrud, Ned Johnson – O podpoře vnitřní motivace dětí – o neurovědě zrání a nástrojích, jak pomoci dětem naplňovat svůj život a smysl bez věčného pohánění z naší strany. (🦎Melvil)
  • Už žádné dramaNedra Glover Tawwab – vlastně kniha o rodičích rodičů, tedy o našich vztazích k nim – ale právě proto i o tom, jak se vyvarovat jejich chyb, a nepřenášet je dále do života svého a svých dětí. (🦎Melvil)
  • Respektovat a být respektován – Pavel Kopřiva, Jana Nováčková, Dobromila Nevolová, Tatjana Kopřivová – O výchově založené na vzájemném respektu. (TB: již legendární český titul, který pokud vezmete do puntíku, pocit viny selhávajícího rodiče se vám nejspíše nesníží, ale zvýší – není pro každého rodiče, ani pro každé dítě)
  • Výchova bez poražených – Thomas Gordon – Jak vychovávat děti bez autoritativních metod. (TB: výhrada víceméně stejná jako výše)
  • Koncept kontinua – Jean Liedloff – O přirozené péči o děti inspirované jihoamerickými indiány. (tip od Pavla Pelikána)
  • Sovereign Child – Alex U. U. Johnson – O liberálním přístupu k výchově. (tip od Honzy Habicha)

➡️ Příští, 36. klubový call bude...

...v neděli 2. března v 17h. Téma upřesním během následujících dní, čekáme na vyjádření pozvaného hosta.

To je pro dnešek vše!

Děkujeme všem za přízeň a podporu.

Tomáš Baránek & Pavel Pelikán

🗃️Archiv všech callů Klubu Lifehacky ⤵️

🥇
Přidej se do klubu lifehackerů (pouze 48 €/rok) a získáš:
- 🤝 možnost výměny zkušeností s komunitou lifehackerů
- 📝 velké články
- 🩳 kraťasy
- 📧 lifehackerletter (legendární newsletter + přístup přes web)
- ⭐ bonusový obsah (Q&A cally s hosty, aktivní spojení se mnou přístup do archívu, fulltext všech callů!)
- 🍻 klubová setkání v Praze a Brně s výměnou zkušeností