Milé lifehackerky a lifehackeři,

sdílím záznam z 21. klubového callu s Mgr. Šlachtou a V. Hlavenkou z projektu mySasy/Elonga. Bylo to boží!

Projekt mySasy mnozí z vás, kteří aktivně sportujete, pravděpodobně znají. Tvůrci se rozhodli investovat do vývoje speciální technologie postavené na strojovém učení, spektrální analýze a vlastnímu PPG senzoru, která zkracuje dobu nutnou ke měření aktivity nervového systému (přes HRV) na pouhé 3 minuty denně (z původních 20 minut), přitom v datech obsahuje podstatné markery pro spolehlivé zhodnocení stresu a regenerace. Tento český projekt se nazývá Elonga, startoval před pár týdny. Díky jednoduchému a rychlému měření i dobré ceně jde o zařízení pro každého, kdo chce zjistit, jak na tom je mentálně i fyzicky a dle toho přizpůsobovat své denní aktivity.

V callu jsme si podrobně povídali o tom, jak se projekt vyvíjel, jak funguje, o slabých i silných stránkách využití HRV a dalších tématech – dostalo se nám srozumitelného vysvětlení, a to s přesahem do oblasti sportovní diagnostiky.

Appka Elonga a senzor, který denně použijete jednou a krátce.

Já jsem si Elongu objednal hned, jak byla na webu k dispozici, tedy ještě před callem. Dorazila teď v úterý a už mám za sebou několik měření. Aplikace ale čeká na nejméně pět měření, takže mé první dojmy zatím nezahrnují dlouhodobé porovnání dat či režimových a sportovních doporučení, ale jen povrchní pocit z toho, jak produkt působí (designově vytuněná titanová Oura to není, ale za účelem jednoho denního měření v posteli naprosto postačující). Nejvíc mě láká důraz na „whole picture” a přesnost při hodnocení aktivace sympatiku a parasympatiku. Připravuju podrobnější recenzi.

Nyní zpět ke callu.

💬 O čem jsme si povídali?

Níže je obsah callu včetně odkazů (timestampů) pro skok přímo na daný čas.

 • 0:00:00 Začínáme 
 • 0:02:14 Představení projektů MySasy a Elonga, geneze projektů: od sportovců k mainstreamu a zlom při využití strojového učení. 
 • 0:11:17 Jaké technologie Elonga používá? Výhody a nevýhody PPG vs. ECG. V čem spočívají technologické inovace Elongy? Spektrální analýza, 150 parametrů, které Elonga změří. Proč zavládlo nad snímačem v týmu nadšení?
 • 0:25:10 Integrace s Apple Health, víc pásů, celoživotní subscription zdarma při nákupu do konce 2023, těhotné ženy, accessibility.
 • 0:33:42 Kdy a co je nejlepší měřit?
 • 0:44:05 Elonga, HRV a spánek
 • 0:51:35 Co obecného vidí v datech všech uživatelů? 4 fyziologické typy, které se tam objevily.
 • 0:59:00 Jak odlišit psychickou a fyzickou příčinu stresu a rozhodnout se správně? Jak moc lpět na datech z gadgetů?
 • 1:13:39 Více pásů a jedna appka? Kombinovat mySasy a Elonga? Google Fit.
 • 1:17:50 Jak se chystají na sledování dalších faktorů (kromě fyzických) 
 • 1:27:01 Proč se měří 3 minuty ráno?
 • 1:30:00 Co poradí lidem, kteří by chtěli pracovat na podobném projektu? 😄

Plný záznam následuje.

Tento článek je jen pro platící členy Klubu Lifehacky

Zaregistrujte se, čímž získáte přístup k newsletterům. V případě, že si navíc předplatíte členství v klubu, podpoříte mě a získáte další výhody 💚

Registrujte se Máte již účet? Přihlásit se