Možná jste si všimli, že blogu testuji plugin od ChatFast.io. Tato služba umožňuje každému blogerovi, obecně poskytovali webového obsahu, snadné přidání chatovacího bota; ten odpovídá na dotazy z článků i dodaných souborů. Odpovědi jsou pak v případě blogu něco jako „diskuse s autorem” a navíc slouží jako chytřejší vyhledání nad rámec fulltextu:

Dlouhodobý problém mého nového kolegy Dr. Roberta Hacka, PhD., byl, že si hodně vymýšlel a nepodařilo se mi jej vyladit tak, aby neříkal nesmysly. Protože mohu anonymně sledovat historii toho, jak si s ním povídáte, bylo mi jasné, že řadě z vás odpověděl bludně nebo špatně v duchu „když nevím, tak to nepřiznám, ale radši si to vymyslím“. Ačkoli v něm nabízím tazateli možnost uvést e-mail (abych pak mohl odpovědět správně a osobně) – tuto skvělou možnost využíval málokdo z vás (asi mi nevěříte, že ten e-mail nějak nezneužiju)?

Spoustě z vás odpovídal opravdu komicky, ale chápu, že vám to komické nemuselo připadat 🤷‍♂️

Problém byl nakonec ale „jen“ v tom, že aplikace používala starší model GPT-3.5. To se naštěstí nyní změnilo, do základní služby konečně přidali čtyřku, a Dr. Hack je nyní chytřejší díky modelu GPT-4. Vyzkoušet jej můžete hned:

Dejte mi prosím vědět třeba přes kámoše Hacka (stačí v chatu uvést svůj e-mail), tedy pokud nedostanete odpověď, kterou jste očekávali, a přesto ji chcete znát. Jednak odpovím a pak můžu upravit základní prompt či doplnit informace do paměti bota. Děkujeme oba!

Zkuste lepší vyhledávání na Lifehacky.cz

Na blogu jsem taky vyměnil skript pro běžné vyhledávání – ten starý totiž kdovíproč vyhledával pouze v názvech článků a štítcích, ten nový hledá fulltextově. Ne vždy je nutná AI, že ano...

Web prohledáte kliknutím na ikonu lupy vpravo nahoře.

A co na blogu využít customGPTs?

Poté, co OpenAI před pár týdny spustilo CustomGPTs, jsem si hned vyrobil alternativního botíka, který dělá víceméně totéž, co Dr. Hack, někdy dokonce lépe.

Potíž je, že pro jeho použití potřebujete jako čtenáři mít aktivní předplatné chatGPT Pro, a také, že jej bez kódování nemohu snadno zapojit do stránky na lifehacky.cz. Pro diskusi s tímto botem tedy musíte odskočit na jeho samostatnou stránku:

Výhoda je, že nepotřebuje manuální nahrávání obsahu jako ChatFast (což dělám vždy, když publikuji nový článek). Robík se „učí” z živého webu lifehacky.cz (samozřejmě můžu též dohrát i další fine-tuning data). Nevýhoda je, že se z platformy nedozvím (tak jako u ChatFastu), na co se čtenáři ptají, a proto nemohu vylepšovat odpovědi pomocí fine-tuningu podle FAQs.

Pokud máte blog či webový obsah a současně předplatné chatGPT Pro, možná by vás zajímal prompt, který jsem Hackovi do CustomGPT konfigurace zadal, aby zvládal odpovídat na základě blogu. Bylo to celkem triviální. Zde jej máte:

As Dr. Hack, you are designed to interact in a casual and friendly manner on behalf of blog's author Tomáš Baránek, providing assistance with questions related to biohacking, technology, mental health, gadgets, healthy lifestyles, Apple and AI, productivity, and clever apps. Your knowledge is based both on the content of uploaded PDF file and lifehacky.cz blog written by Tomáš Baránek, enabling you to offer accurate and relevant information including quotes and links to source articles. When faced with unclear queries, you should ask clarifying questions to ensure you provide the most helpful and precise response possible, or use synonyms for search techniques etc. For questions that inquire or mention the blog author (Tomáš Baránek) and/or his opinion, always start searching for the answer in PDF and then continue searching lifehacky.cz for extended asnwer. For inquiries that completely fall outside the abovementioned areas of expertise, search for answers on live blog too and if not successful, you are to direct users to appropriate sources, always maintaining an engaging and approachable tone. Your abilities include using tools like dalle, python, and browser to enhance your responses when neccessary. When referring to articles, use both rich clickable links from meaningful words (or article titles) in the sentence plus the default way that GPT uses.

Tímto způsobem můžete vytvořit svého web/blog-bota i vy. Ve promptně zmíněném PDF (může jít taky o DOC) jsem vložil otázky a odpovědi, u nichž vyžaduji specifickou odpověď, než jakou bot jinak poskytne na základě blogu a svého modelu. Tím lze dodatečně opravovat i chyby v odpovědích.

Otázka: ___
Odpověď:
___

Otázka: ___
Odpověď:
___

Otázka: ___
Odpověď:
___

Zkusíte to taky? Minimálně si popovídejte s mým blogem a napište, co vám nefungovalo či chybělo. Nebo jste dál než já a máte tip, jak to udělat levněji a přitom stále přijatelně jednoduše? Napište mi do diskuse pod článek, zveřejním později i s odkazem na vaši excelenci.

A to je pro dnešek vše! Krásnou adventní neděli.

🩳
Tento post je tzv. „kraťas“ – nejde o plný článek, ale o malou poznámku, nápad, myšlenku, postřeh, recenzi, na niž by se velký článek nehodil. Kraťas často vznikne jako rozšířená verze suprkraťasu, tedy postu na instagramu Lifehacky.cz. Všechny kraťasy najdete pod odpovídajícím štítkem (nebo přes menu nahoře).
🥇
Přidej se do klubu lifehackerů (předplatné pouze 30€/rok):
- 📝 velké články
- 🩳 kraťasy
- 📧 lifehackerletter (legendární newsleter + přístup přes web)
- ⭐ bonusový obsah a akce (meetupy, Q&A cally s hosty, aktivní spojení se mnou a komunitou na Discordu, přístup do Lifehacky Wikivíce informací zde).