Milé lifehackerky a lifehackeři,

sdílím záznam z posledního klubového callu, kde jsme si povídali s Michaelou Slussareff. Byla to poučná rozprava pro rodiče dětí od 1 do X let. Navázali jsme na poznatky z Michaeliny knihy Hry, sítě, porno o tom, jak s dětmi nastavovat co nejlepší prostředí pro jejich růst a rozvoj – a Michaela je doplnila o aktuální fakta, výzkumy a tipy. A také o osobní zkušenosti. Co myslíte – sleduje pomocí GPS v mobilu své syny (a manžela? :). Rozhovor trval 90 minut a je v něm spousta nápadů, jak svůj rodinný život udělat autentičtější digitálnímu světu navzdory.

🎧 Pár tipů pro čtení a poslech

  • Za úpadek duševního zdraví dětí (mmch nedávný výzkum NÚDZ ukázal opravdu škaredá čísla), nemůže jen to, co dělají děti u obrazovek, ale také to, jak málo volnosti a na rodičích nezávislého času tráví bez rodičů, spolu a „venku”. Doporučuji tuto studii anebo tuto knihu.
  • Minulý týden se mnou dělali rozhovor Miloš Čermák a Senta Čermáková. Celý rozhovor se odehrál při jízdě po D1 (seděl jsem volantem); začátek je o historii Melvila, ale záhy se přesuneme k mým nadšeně zdrženlivým názorům na „AI” i na její (zatím nic moc) využití v nakladatelství; rozhovor byl přidán nahoru na stránku rozhovorů.
  • V češtině začal vycházet časopis Wired (zatím digitální verze). Čtení jeho americké domovské edice patří desítky let k mým oblíbeným kratochvílím. Srdečně proto doporučuju českou verzi: předplácím si už jen proto, abych start nového projektu podpořil.
  • Za pár dní vyjdou u Melvila dvě lifehackerské knižní novinky: Sport je bolest fyzioterapeuta Michala Novotného (s ním jsme dělali rozhovor v klubu nedávno), a také Přežít Petera Attii. Pokud vás zajímá nejmodernější přístup k medicíně a rozhovory se špičkami mnoha medicínských oborů, Attiův web a podcast jsou věrohodným zdrojem s důrazem na objektivitu.
  • Jako velký fanoušek saunování mám teď četbu na sychravé večery, když zrovna nebudu v sauně – výhody i rizika saunování v krásně přehledném materiálu od Rhondy Patrick. Saunování mj. snižuje i riziko Alzheimera, jak se ukazuje. (Zajímavost: čím víckrát týdně, tím větší efekt :)
  • A jeden tip na skvělý seriál na Netflixu (8dílná minisérie): Těla. Bylo to pro mě příjemné překvapení.

Tento článek je jen pro platící členy Klubu Lifehacky

Zaregistrujte se, čímž získáte přístup k newsletterům. V případě, že si navíc předplatíte členství v klubu, podpoříte mě a získáte další výhody 💚

Registrujte se Máte již účet? Přihlásit se