Pokud jde o světové strany, hvězdy na obloze a pohyb planet, nikdy jsem nebyl nejostřejší tužka v penále. Co jsem v penále ale vždycky měl, byl nějaký ten tahák. Aka appku.

SunSeeker je geniální australská appka pro chytrý telefon (iOS/Android) i MacOS, která vám ukáže dráhu pohybu Slunce po obloze: kdykoli v čase, kdekoli na planetě a přesně. Pokud vás zajímá zkoumání z aktuální polohy, kde se právě nacházíte (to je asi nejtypičtější), zobrazí ji také pomocí AR (tedy augmented reality), kde přímo na displeji vašeho mobilu prolne plán Jeho cesty oblohou.

Podívejte, jak přesně sedí vypočítaná poloha Slunce s realitou. 23. září 2022 ve stejnou denní dobu už by ale bylo Slunce zapadlé.

Můžete pak se Sluncem cestovat v čase do budoucnosti po hodinách, dnech, měsících a letech. Co se podívat zpátky do minulosti a zjistit, v jakém místečku oblohy bylo, když jste zrovna přišli na svět? Nebojte, appku pochopí i neořezané tužky jako já.

Není nic horšího, než si postavit stan na blbém místě.

Ale teď vážně. Stavíte dům? Nebo jen skleník? Vybíráte plácek pro stan? Nebo někde na letišti odstavujete auto na pár dní a nechcete přijít do rozpálené pícky? Co takhle předběžně promyslet nejlepší umístění fotovoltaiky – vyplatí se to vůbec? Anebo důmyslně ideovat romantické probuzení? SunSeeker vyřeší vše za vás – a ještě sklidíte obdivný potlesk za nejgeekovštější vychytávku. Wow, vy jste dobří!

Předvídat pohyb Slunce lze i z interiéru.

Screenshot, který vidíte níže, je z koncertu Stinga ve Slavkově, kde jsme byli nedávno (Sting je i v 70 fakt pašák a já jen dodám drobný hack: s přibývajícími lety přidávejte silové cvičení, abyste si udrželi svalovou hmotu – nejde jen o vzhled, jde o metabolismus; ale o tom jindy). Onoho červencového podvečera bylo krásně, ale horko; a nechat si Slunce pálit do obličeje přímo ze směru od pódia se nám určitě nechtělo (PS: organizátoři SunSeeker definitivně nepoužili, když podium navrhovali). Appka proto přišla dokonale vhod – dorazili jsme včas a díky ní se usadili na místo, kde sice uvidíme, ale oslněni budeme pouze výkonem umělce. Optimálním se naše místo navíc nestalo hned, ale z pohledu putování Slunce až za další 2 hodiny, takže jsme nemuseli nikoho odstrkovat – spousta lidí prostě seděla tam, kde byl stín v danou chvíli. Chytré, co!? :)

Plánujeme vlastní polohu na koncertě. 


PS: díky tipu čtenářů z mého instagramu Lifehacky.cz doplňuji, že existuje ještě jiná aplikace, a to Lumos. Podle všeho ale byla aktualizována naposled před rokem, a vypadá to, že SunSeeker má lepší podporu.

Namítnete: Baránku, ty hlupáčku, tohle přece dokáže odhadnout každý i bez nějaké aplikace. Podívám se a vidím. Ale dokáže? Opravdu? Na hodinu, minutu a zlomek úhlu přesně? Já nevím jak vy, já to tak přesně bez appky nedokážu.

Jak to máte vy? Reagovat můžete níže v diskusi pod článkem.

🩳
Tento post je tzv. „kraťas“ – nejde o plný článek, ale o malou poznámku, nápad, myšlenku, postřeh, recenzi, na niž by se velký článek nehodil. Všechny kraťasy najdete pod odpovídajícím štítkem (nebo přes menu nahoře).
🥇
Staňte se členy klubu lifehackerů (registrace + předplatné 30€/rok):
- 📝 velké články
- 🩳 kraťasy
- 📧 lifehackerletter (legendární newsleter + přístup přes web)
- ⭐ bonusový obsah a akce (meetupy, Q&A cally s hosty, aktivní spojení se mnou a komunitou v rámci Klubu Lifehacky – více informací zde)