Děláte si výpisky z článků a knih? Vsadím se, že v elektronických si aspoň tu a tam něco zaznačíte, v papírových zaškrtnete. Ale tím to končí. Jak popisuje Sönke Ahrens v Jak si dělat chytré poznámky, nestačí jen si něco zvýraznit, pokud nemáme marnit čas: je potřeba si udělat systém, jenž vylepší naši děravou paměť. Zpětně narážím na to, že čas strávený čtením skutečně užitečných věcí je často ztracen tím, že mi je nikdo později nepřipomíná. Máte to podobně? Jde o to:

  • naše paměť nám s delším odstupem po dočtení vybaví jen ty části, které měly v dané situaci nejvýraznější emoční náboj, ne nutně největší relevanci pro budoucnost; i věci, které jsme si označili, tak zůstanou zapomenuty, ač třeba právě dnes by byly mnohem relevantnější než tehdy  (tedy –> chtělo by to nástroj, který by nám později dokázal z knih připomínat i poznatky, které jsme při čtení vyhodnotili jako potenciálně užitečné pro naši budoucnost)
  • Problém taky je, že čteme na mnoha místech: papírové knihy, audio, podcasty, a každý tento formát má vlastní přirozený způsob tvorby poznámek: pro dohledání a připomínání by to chtělo jedno centrální úložiště, anebo aspoň překadiště, odkud by se naše výpisky a poznámky distribuovaly na místa, kde na ně chceme později narazit.

Výše uvedené problémy naprosto skvěle řeší aplikace Readwise.io. Funguje jako záchytné místo a překladiště (1), učebna (2) i distribuční centrum (3).

Readwise jako záchytné místo (1)

Na vstupu si prostě děláte výstřižky (případně i s vlastními poznámkami, což je nejlepší!) téměř z jakéhokoli média či aplikace (namátkou: z článků v prohlížeči, celá vlákna z Twitteru, z Kindlu, papírové knihy či e-inkového offline tabletu, v appce iBooks ap.; šikovně a funkčně se dá napojit na mnoho dalších zdrojů a aplikací atd. atd.). V tom je Readwise silný a je to jeho velká přednost: počítá s našimi širokými zájmy.

Možnosti importu do Readwise ((i exportu z něj) jsou neuvěřitelně široké, což navíc usnadňuje parádní API pro vývojáře.
Možnosti importu do Readwise ((i exportu z něj) jsou neuvěřitelně široké, což navíc usnadňuje parádní API pro vývojáře. 

Readwise jako učebna (2)

Jednak své poznámky můžete „ručně” procházet a editovat, ale největší přednost je v tom, že lze nastavit, aby vám některá vámi označená zvýraznění chodila pravidelně e-mailem (nebo jako notifikace do appky na mobil).

Přesně proto, o čem už byla řeč: abyste nezapomněli na to, co vás někdy zaujalo a co jste považovali za relevantní, překvapivé, potenciálně užitečné. Později můžete Readwise „poučit”, aby některé věci neposílal tak často, jiné naopak třeba denně.

Takto vypadají předměty e-mailů s připomínkami mých výpisků. Mám nastaveno, aby chodily denně v 19h a byly tam vždy 3 výstřižky.
Takto vypadají předměty e-mailů s připomínkami mých výpisků. 

Každý den mi tak dorazí e-mail s výběrem pár výstřižků. Pročtu si je, promyslím, jak se vztahují k mému životu a označím, zda je chci připomínat dál. Mám nastaveno, aby mi chodily e-maily denně v 19h – a byly tam jen vždy 3 výstřižky.

Vlevo pohled na "feed" mých zvýraznění a výpisků, vpravo na dokončené "denní review" v appce pro mobil.

Nemusíte si ale zahlcovat e-mail. Výše i níže vidíte, že opakování lze provádět buď i pomocí notifikacemi přes aplikaci, nebo manuálně, úplně bez upozorňování – až máte čas. Bohužel, čas na vzdělávání často ustupuje času na „důležitější věci“ (jak píše Oliver), takže já to mám prostě zapnuté.

Readwise jako distribuční centrum (3)

Můžete si také nastavit ruční či automatický export vašich výpisků do dalších systémů, kde máte svůj „druhý mozek“ – možná je to Evernote, nebo novější appky jako Roam Research, Obsidian, LoqSeq a další.

Možnosti nastavení jsou vysoce granulární, lze povolit jen některé typy obsahu, můžete si nadefinovat vlastní exportní formáty pro různé typy poznámek atd. Něco tak propracovaného a přitom relativně jednoduchého na nastavení u většiny podobných appek nenajdete.

Co papír a další offline „média“?

Asi některé z vás zajímá, jak se to dělá s tištěnou knihou či časopisem? Jednoduše. Stačí médium s textem vyfotit appkou Readwise, ona jej rozpozná pomocí OCR, převede na text (češtinu zvládá levou zadní), a ten uloží do systému. Lze tak fotit knihy, časopisy, ale třeba také postery na konferencích. Vše ostatní už je pak stejné jako u digitálního média.

Takhle to vypadá, když fotíte papírovou knihu. Readwise OCR zvládne skvěle horší světelné podmínky, menší písmo, a dokonce docela ohavně ohnuté stránky.
Takhle to vypadá, když fotíte papírovou knihu. Readwise OCR zvládne skvěle horší světelné podmínky, menší písmo, a dokonce docela ohavně ohnuté stránky. 

Readwise pro pokročilé

Readwise má také skvělé API, můžete si udělat vlastní pluginy (uživatelé Roam Research možná ocení můj plugin pro posílání bloku z Roamu do Readwise). Readwise toho umí hodně a používám ji třetí rok denně v placené verzi. Nyní mají navíc před dokončením aplikaci, která může nahradit různé vstupní metody: bude to čtečka článků, PDF, epubů, audia atd.

PS: Velmi solidní alternativou s důrazem na opakování (spaced repetition) je aplikace RemNote, která navíc plní více roli i druhého mozku.

Víc tipů ke čtení a vstřebávání najdete také zde na mém blogu. Doporučuji také sledovat Elišku Šestákovou, která je aktivním uživatelem Readwise a umí toho s ním ještě víc než já.

🏷️
Víte, že mám bazar, kde za skvělou cenu prodávám věci, jenž jsem většinou pouze testoval a zase je posílám dál? 
👁️‍🗨️
TIP: sledujte můj instagramový účet: instagram.com/lifehacky.cz.
🩳
Tento post je tzv. „kraťas“ – nejde o plný článek, ale o malou poznámku, nápad, myšlenku, postřeh, recenzi, na niž by se velký článek nehodil. Všechny kraťasy najdete pod odpovídajícím štítkem (nebo přes menu nahoře).