Appka k populárnímu biometrickému prstenu Oura se postupně rozšiřuje o další zajímavé funkce. Zvláště poslední z nich, Experiments skýtá naději na skutečnou změnu v životě svých uživatelů, i když má ještě své mouchy.

Oura patří k lídrům v oblasti nositelné elektroniky – byli první, kdo vyrobil drobounký, ale magický prstýnek; a už těch milášků prodali přes milion. Kombinace vysoce přesných senzorů, „AI” algoritmů a uživatelsky přívětivého softwaru podle mě dělá z Oury nadále bezkonkurenční (byť ne nejlevnější) cestu k mimořádně pohodlnému a bezúzdržbovému biofeedbacku a lepšímu spánku. Konkurence ovšem dotahuje, jak se můžete přesvědčit na skvělém blogu člena našeho Klubu Lifehackerů Pavla Pelikána.

Štítkujte a dozvíte se, jak na tom jsou ostatní

Oura za poslední rok přidala novou funkci Circles (pro sdílení našich výsledků s blízkými a přáteli) a rozšířila množství štítků (PS: např. aktivita sex tam dlouho chyběla :).

Nejzajímavější změnou u štítků je ale nově přidané hlášení, které se zobrazí ve chvíli, kdy oštítkujete svůj den (např. wine, tedy že jste – večer – pili víno, nebo cold, když jste pocítili příznaky nachlazení ap.). Díky hlášení se dozvíte, jak se u ostatních nositelů Oury, kteří oštítkovali stejně, v průměru daná událost projevila na jejich hodnotách, a můžete si odnést poučení – anebo nadále popíjet. :) Např.

Uživatelům Oury, kteří pili víno, se zvýšila noční tepovka o 2 %. (to je zhruba o jeden úder za minutu – každopádně, zvýšení průměrné tepovky obecně znamená zhoršení regenerace) 

Tato nové drobná zlepšení se mi líbí, byť v naší komunitě Lifehacky si všímáme, že po uvedení často působí nedotaženě či až příliš povrchně. Na druhé straně to, že plně neuspokojují potřeby a představy pokročilých lifehackerů (kteří stejně použijí dodatečné nástroje jako Exist.io, Bearable či excelovou tabulku), neznamená, že nejsou užitečné pro vás a běžné uživatele. Naopak – někde se s experimenty začít musí a toto je příležitost se to naučit!

Experimenty na sobě – tak to máme rádi

Největšího našeho zájmu se proto v těchto týdnech těší zatím poslední přidaná funkce: Experiments. Její koncept je prostý: od Oury dostanete výzvu (např. nepít kofein přes spaním), po nějakou dobu zaznamenáváte její ne/plnění... a voilá: Oura vše změří, porovná a vysvětlí dopady ve vašich biometrikách: ukáže, jak se vám díky intervenci měnila kvalita spánku, regenerace i vašeho života. Tedy mělo by to tak fungovat.

První experiment od Oury nabízený nyní všem uživatelům, je prostý: po 14 dní vynechat kávu. Přesný pokyn zněl: kofeinový nápoj nepít později než 6 hodin přes spánkem. To je velmi dobrá výzva pro začátek, protože kávu či čaj pijí téměř všichni (hodně), a dopad konzumace i malého množství kofeinu na spánek se podceňuje, jakkoli je devastující (!).

Jak to dopadlo?

  • v Ouře nejspíš předpokládali, že 14 dní na experiment bude muset stačit – asi jim přišlo, že je to maximální doba, po kterou uživatelé vydrží čekat na výsledek experimentu, než na něj zapomenou;
  • to sice chápu, ale podle mne je to málo: změny naměřených biometrik nebudou mít dostatečnou statistickou relevanci ve vztahu k jediné kontrolované veličině; vliv dalších souběžných faktorů podílejících se na kvalitě spánku je totiž příliš velký na to, aby se ze 14 dní s/bez kofeinu dal izolovat závěr o jeho vlivu; výsledky tak ukazují jen 1-3% rozdíly na hranici statistické významnosti;
  • mimochodem, připravuju online kurz na zlepšení spánku (v projektu Vyšší melvilí) a podobný jednoduchý princip experimentů jsem sestavil pro jeho účastníky; trvání experimentů důkladně zvažuji. Např. u kofeinu se první pozitivní efekty vynechání kávy sice mohou projevit do pár dní, ale člověk potřebuje 3-4 týdny na to, aby zlepšení jednoznačně přičetl vysazení kofeinu. Navíc změna v užívání musí být dramatičtější než je posun poslední kávy z noci na večer. Nicméně, Oura přece jen měří jemné fyziologické nuance, které mohou být vidět dřív, než člověk něco pocítí;
  • kdybych měl dát pokročilý tip, odsunul bych v rámci vašeho experimentu poslední kávu ne na pouhých 6 hodin před usnutí, ale skončil bych s kafováním ještě dříve – před polednem (a dopoledne bych ideálně nepil víc než 2 kávy, odpoledne jen bezkofeinové); výjimečně u rychlých metabolizátorů kofeinu postačí odstup 6+ hodin před spaním – ale většina lidí stejně potřebuje silnější „dekofeinizaci“, jinak bude pociťovaný efekt malý;
  • přestože jsem se do experimentu v aplikaci Oura zapojil, v mém případě výsledky nemohly dávat smysl, protože dlouhodobě piju jen dvě kávy denně, a to ráno a pak cca v 10h dopoledne – takže v rámci pokusu jsem neměl, co zlepšovat či očekávat (mohl bych ale zkusit vysadit druhou dopolední kávu, byť nevěřím, že to bude mít velký efekt proti původnímu vysazení všech odpoledních káv)
  • jiní uživatelé (někteří členové Klubu Lifehacky – děkuji kolegovi Jiřímu za screenshoty), kteří dosud pili kávu i odpoledne, hlásili smíšené nebo málo přesvědčivé výsledky. To je zřejmě výsledek zmiňované nedostačující délky experimentu a slabé doporučené intervence. (UPDATE z 1. 10. – ve skutečnosti jsem si špatně přečetl „Restfulness” – četl jsem „Restlessness” – takže v původní verzi článku jsem tvrdil, že výsledky třetí části reportu byly v rozporu s tím, co vysazení kofeinu mělo přinést; u tohoto chyba byla na mé straně, za což se omlouvám – za upozornění na chybu děkuji pozornému čtenáři).

Má to cenu? Má!

Buďme shovívaví: funkce Experiments je zatím experimentem i pro samotné pány prstenu a v Ouře teď nejspíš čekají na data a feedback od uživatelů. I když někomu 1-3% změna v nějaké ne zcela srozumitelné metrice může připadat málo, je to teprve začátek. Podstatné je, že se nás snaží povzbuzovat k metodickému experimentování (tomuto pojetí se říká občanská věda, personal science) a vlastně i šířit povědomí o vědeckém přístupu. Zajímat se o vlastní zdraví je klíčová zodpovědnost každého z nás – a nyní to jde dělat o něco zábavněji.

Co myslíte vy? Pokud máte Ouru, zkusíte si zaexperimentovat? Samozřejmě, lidé to dělají dávno i bez ní: například členové legendárních personal science komunit Quantified Self, Seth Roberts Community či našeho Klubu Lifehacky. Nebojte se, v  experimentu neexistuje neúspěch, jen vyvrácená hypotéza. :)

🩳
Tento post je tzv. „kraťas“ – nejde o plný článek, ale o malou poznámku, nápad, myšlenku, postřeh, recenzi, na niž by se velký článek nehodil. Kraťas často vznikne jako rozšířená verze suprkraťasu, tedy postu na instagramu Lifehacky.cz. Všechny kraťasy najdete pod odpovídajícím štítkem (nebo přes menu nahoře).
🥇
Přidej se do klubu lifehackerů (předplatné pouze 30€/rok):
- 📝 velké články
- 🩳 kraťasy
- 📧 lifehackerletter (legendární newsleter + přístup přes web)
- ⭐ bonusový obsah a akce (srazy, Q&A cally s hosty, aktivní spojení se mnou a komunitou na Discordu, přístup do Lifehacky Wikivíce informací zde).