Milí lifehackeři,

po nějakém čase vám přináším lifehackerletter s tipy a triky.  Začnu zprávami z domova: co nového se událo na Lifehacky.cz?

  • Největší radost mám z aktivit a rozšiřování Lifehacky klubu. V discordovém kanále to vře. Na konci léta jsme uspořádali meetup v Praze, který předčil očekávání. Na posledním callu jsme si povídali s expertem na technologie dlouhověkosti Petrem Šrámkem; a chystáme se vyzpovídat další skvělé hosty. Zkušenost: uzavřená forma klubu myslím pomáhá vytvořit otevřenější a přátelskou atmosféru. Přidejte se k nám.
  • Výběr novinek na blogu: Proč je DeepL lepší než Google Translator, Jak na doplňky stravy či Readwise: lék proti zapomínání.
  • Možná už taky víte, že mám nový instagramový účet Lifehacky.cz, kde sdílím  drobné tipy často opřené o vizuální obsah. Délka postu je totiž max. 2200 znaků, což se být ukázalo velice praktické, protože: 1) donutí mě to vyjádřit se stručně k jednomu jedinému tématu; 2) podle reakcí čtenářů lze pak jasně poznat, z čeho se vyplatí rozpracovat článek pro blog.

🦠 Okresní hygienik uvádí...

Nebral jsem jako urážku, když mě kamarádi na táborech přátelsky nazývali „okresním hygienikem“. Raději jsem byl hladem, než abych olizoval kolující lžíci nad společným kotlíkem... (Netušili, že tím jsem navíc současně aplikoval přerušovaný půst.) Prostě, když jste lifehacker, tak jste jím od dětství. Mé dnešní  hygihacky jsou:

  1. A) Nikdy nepoužívejte ruční vysoušeč na veřejných toaletách, protože rozpytluje na vaše ruce i do okolí fekální bakterie a další mikroby ve formě aerosolu (číhající v zařízení po předchozích špatně umytých rukách). B) Pokud se někdo vedle vás chystá vrazit ruce do fekálního rozprašovače, utečte, než to spustí. Studií dokazujících převahu rizika nad přínosem tohoto typu sušení rukou je nespočet, tady jedno z mnoha shrnutí.
  2. Pozor při dramatickém snižování teploty v bytě či kanceláři, můžete si uhnat plíseň. Parádní vysvětlení rosného bodu včetně doporučení, jak správně teplotu snížit, kdy a jak větrat, najdete ve vlákně Lehkého Vrávora.
  3. Nikdy nemyjte rukama syrové drůbeží maso: jak připomíná WHO, taková činnost rozptýlí škodlivé mikroorganismy po rukách, dřezu, kuchyňské lince... výsledek je horší, než když jej minimalisticky nakrájíte a následně tepelně zpracujete.
  4. Samozřejmě, že respirátory a roušky nejsou plošně povinné. Já jen připomenu, že jejich použití má přesto solidní opodstatnění a rozdíl mezi nošením a nenošením například v MHD může být rozdíl mezi týdnem stráveným v horečkách proti týdnu strávenému aktivním životem. Nejde jen o Covid, blížící se chřipková epidemie 2022/23 asi bude opět jako za starých časů. Jako padesátník a preventista se mj. očkuju i proti Covidu i chřipce: doporučte to minimálně svým rodičům a prarodičům.
Názorný test pomocí barvy. Foto: Unisan

Tento článek je jen pro registrované

Zaregistrujte se, čímž získáte přístup k tomuto článku i k newsletterům. V případě, že si navíc předplatíte členství v Klubu Lifehacky, podpoříte mě a získáte další výhody 💚

Registrujte se Máte již účet? Přihlásit se