Milé lifehackerky a lifehackeři, včera jsem zažil výjimečné setkání: díky iniciativě Hynka Medřického jsem měl příležitost účastnit se přednášky a nakonec i povečeřet ve společnosti prof. Satchina Pandy, předního světového vědce z oblasti výzkumu cirkadiánních rytmů a časově omezeného stravování. Znáte jej asi jako autora knihy Cirkadiánní kód či Cirkadiánní kód proti cukrovce, a možná též z Hydeparku Civilizace, kde jej vyzpovídal Daniel Stach.

Rád bych se podělil o své dojmy, protože si je prostě nemůžu nechat pro sebe. Téma spánku, spánkové a cirkadiánní hygieny je u nás nyní na vzestupu (knihy na toto téma v Melvilovi už kumulativně sesadily Konec prokrastinace z trůnu).

A je to dobře, protože jde o jednu z nejzanedbanějších oblastí osobního i veřejného zdraví, která se promítá do všeho, co zažíváme. Je příznačné, že ze setkání s objevitelem buněk korigujících biologické hodiny jsem se vracel vlakem, v němž bylo o půlnoci stále světlo jako za jasného poledne – a nešlo to vypnout. Následně jsem ani já nedokázal v posteli celou hodinu vypnout mozek.

Nyní mé postřehy: nečekejte prosím hluboký zápis, spíše letmé poznámky. Záznam přednášky prý bude časem veřejně k dispozici na YouTube, tak až to nastane, doplním sem odkaz pro zvídavé.

Veřejná přednáška na Filozofické fakultě UK

  • potěšilo mě, že sál byl defacto úplně plný: zájem o téma neustává, a to část účastníků platila vstupné
  • přednáška vycházela z premisy „chceme-li podávat nejlepší výkony a být fit, je lepší to dělat v rytmu” (cirkadiánním)

Tento článek je jen pro registrované

Zaregistrujte se, čímž získáte přístup k tomuto článku i k newsletterům. V případě, že si navíc předplatíte členství v Klubu Lifehacky, podpoříte mě a získáte další výhody 💚

Registrujte se Máte již účet? Přihlásit se