Má psychická odolnost bohužel dost souvisí s tím, co mám zrovna otevřeno v prohlížeči, a zda v tom všem mám či nemám takřečený maglajz. Všichni víme, že multitasking produktivitě a soustředění nepomáhá – a jeho specifická prohlížečová forma multitabbing* na tom nebude lépe.

Od té doby, co ale používám takzvané Skupiny panelů (Tab Groups) v Safari a Chrome, jsem šťastnější, soustředěnější a mohu snížit dávku medikamentů. Srdečně vám proto doporučuji tento málo známý pro-hack.

🔗
Sledujte můj instagramový účet: instagram.com/lifehacky.cz. Jsem nově také na Mastodonu pod nickem mastodonczech.cz/@lifehacky a mastodon.social/@tombarys.

Jak fungují skupiny panelů („tabů”)?

1/ Ve většině prohlížečů včetně jmenovaných si můžete vytvořit takzvané „skupiny panelů”, tedy pojmenovat a seskupit sadu otevřených stránek (panelů, tabů). Namísto desítek až stovek současně otevřených stránek (ano, jsou mezi námi tací) můžete mít uklizeno a přitom o váš nasyslený stránkový wishlist nepřijdete!

2/ Vytřídit chaos, který vzniká, když používáte jediný prohlížeč na všechny životní i prokrastinační aktivity dohromady, je jednoduché. Do trefně pojmenovaných skupin rozdělíte panely např. pro jednotlivé pracovní projekty, plánování dovolené, koníčky a další podivné věci, co tam děláte. Že se vám to neděje? No kdo tvrdí, že nikdy nesyslil...syslí dodnes. :)

TIP pro většinu prohlížečů: Cmd-T/Ctrl-T otevře nový prázdný panel.
Cmd-W/Ctrl-W ten aktivní zavře.

3/ Čím se to liší od bookmarků (záložek)? Zásadně: záložky slouží k pohodlnému uložení odkazů na web, k nimž se jednou za delší čas jednotlivě vracíte. Můžete je rozdělit do podsložek, kde pak dlí, dokud na nějaký odkaz nekliknete.

Namísto toho skupiny panelů jsou skupinami OTEVŘENÝCH (bože, odpusť mi ten capslock)  stránek, na nichž v rámci nějakého projektu právě pracujete či s někým sdílíte.

Pokročilá práce se skupinami v Safari je velice intuitivní.

4/ Přepnutí se do nějaké skupiny panelů praktický schová aktivní skupinu panelů (nesmaže však její panely, zůstávají ve skupině), aktivuje novou skupinu. Tím se mentálně uzavře jedno téma a otevře druhé – a vy se můžete soustředit jen na stránky a činnosti v dané skupině panelů.

5/ Samozřejmě můžete nadále pracovat s panely stránek mimo jakoukoli skupinu – nezagrupované panely bych nazval jako „krátkodobé panely” (tak jako máme krátkodobou paměť). Když se ale rozhodnete nějakou otevřenou stránku zařadit do nějaké tématické skupiny, přesunete ji tam.

6./ Chrome, který používá nejspíše většina z vás, je v práci se skupinami kupodivu pozadu za Safari, které používám já, protože jsem 🍏🐑.

U Safari se totiž skupiny panelů synchronizují i do mobilního Safari, zatímco Chrome do mobilní verze synchronizuje jen panely samotné, a skupiny tam neuvidíte. V Safari je také možné sdílet a společně vytvářet celé skupiny (představte si například skupinu panelů „Dovo Nový Zéland“, kde celá rodina sdílí a přidává různé URL odkazy na aktivity plánované dovolené). Připomíná mi to takový „malý Pinterest“.

Panely a synchronizace v Safari na iPhone (iPad by byl podobný).
Sdílení odkazů a skupin panelů v Safari z iPhonu.

Obsluha panelů nevyžaduje žádnou zvláštní dovednost, jen motivaci (neváhejte!) + chvíli zkoumání, než přijdete na to, jak na to. :) Dejte vědět (například dole v diskusi), jak vám to opravilo psychickou odolnost v době informační zavalitosti! Dotazy možné – a jsou vítány.

* slovo jsem si vymyslel :)

🥇
Staňte se členy klubu lifehackerů (registrace + předplatné 30€/rok):
- 📝 velké články
- 🩳 kraťasy
- 📧 lifehackerletter (legendární newsleter + přístup přes web)
- ⭐ bonusový obsah a akce (meetupy, Q&A cally s hosty, aktivní spojení se mnou a komunitou v rámci Klubu Lifehacky – více informací zde)
🩳
Tento post je tzv. „kraťas“ – nejde o plný článek, ale o malou poznámku, nápad, myšlenku, postřeh, recenzi, na niž by se velký článek nehodil. Kraťas často vznikne jako rozšířená verze suprkraťasu, tedy postu na instagramu Lifehacky.cz. Všechny kraťasy najdete pod odpovídajícím štítkem (nebo přes menu nahoře).