1. nevíme – jednoznačný vítěz; neobjevil jsem ho já, ale jiní, moudřejší lidé, já ho jen papouškoval a výjimečně měl odvahu jej použít v singuláru; je těžké ho veřejně vyslovit – zkuste to! Moudrost neznamená mít na všechno názor a všechno vědět, ale umět přiznat omezenou znalost; nositelem mé Ceny za největší vědecké Nevíme je pro mě biochemik a vedoucí výzkumné skupiny na Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd Jan Konvalinka, z jehož vystoupení na ČR Plus jsem nevynechal jediný díl.
  2. šum – asi tušíte, odkud šum vane – ze stejnojmenné knižní novinky Daniela Kahnemana; člověk jej po přečtení tuší všude: přeceňujeme zkreslení na úkor šumu, protože vysvětlení různých kiksů (našich i cizích) pomocí zkreslení nevyžaduje až tak složitou úvahu a statistiku – vystačíme si s příběhem. Šum je ale statistický jev – kauzálně je neviditelný, a lze se mu systematicky částečně vyhýbat.
  3. zettelkasten – to slovo se dostalo do žebříčku ze zjevných důvodů, které mí čtenáři znají, a taky proto, že zní fakt tajemně. Pokud vás zajímá víc, utíkejte do české skupiny.
  4. komorbidita – jak říká moje žena, to slovo jsem znala, ale teď už ho i používám, aniž bych se styděla. Nápodobně!

Jaká byla vaše top slova posledního roku?

🩳
Tento post je tzv. „kraťas“ – nejde o plný článek, ale o malou poznámku, nápad, myšlenku, postřeh, recenzi, na niž by se velký článek nehodil. Všechny kraťasy najdete pod odpovídajícím štítkem (nebo přes menu nahoře).