Milé lifehackerky a lifehackeři,
posíláme záznam a e-mailový zápis z 38. klubového callu, který se odehrál v neděli 27. dubna 2025. Ústředním tématem callu byly cyklotipy a bikehacky v různých oblastech cyklistiky a cyklo-příslušenství. Odrazili jsme se však od základů, tj. od aktuálních trendů a používaných materiálů. Na všechna plánovaná témata nedošlo, což otevírá do budoucna prostor pro druhý, navazující, díl (např.: cyklistika s dětmi). Myslíme, že díl se opravdu povedl!
Pokud jste neměli možnost se připojit, nahlédněte do záznamu a zacyklete se s námi v řetězu cyklo-pojmů, fyzikálních vlastností materiálů, správné techniky jízdy a mnoha novinek, které bikeři a cyklofirmy vymýšlejí pro lepší zážitek a bezpečí. :)
Svými vstupy do toho šlápli zejména VŠ – Vít Šebor a JH – Jan Habich. Velké díky 🙏
📺 Webinář: jak se vyznat ve výživových studiích? A co takový vitamin D?
⏰ Už zítra 7. května v 18:00 🔥
💳 Sleva 50 Kč s kuponem SELINGER50
Zúčastněte se rychlokurzu kritického čtení výzkumů o výživě (či z jiných oblastí). Provede vás jím epidemioložka a expertka na výuku evidence-based medicíny MUDr. Eliška Selinger – a vše ukáže na případové studii vitaminu D.
- Dozvíte se, proč je výzkum výživy náročnější než například zkoumání dopadů kouření – a proč to tak bylo vždy.
- Případová studie: vitamín D. Pomáhá suplementace vitamínu D jako prevence rakoviny, srdečních onemocnění či infekcí?
- Na příkladu konkrétní otázky se podíváme, jak na ni umí odpovědět výzkumy.
- Na konkrétním příkladu si představíme jednotlivé typy studií, se kterými se můžeme ve výživě setkat a především – na co si dát pozor v jejich hodnocení. Probereme i konkrétní nástroje, které nám s tím mohou pomoci. (A je k něčemu AI?)
- Jak si udělat závěr? Není výjimkou, že se výsledky studií zcela rozcházejí. Probereme, jak si v chaosu protichůdných závěrů udělat jasno a rozhodnout se pro vlastní potřebu.
Skvělé rozšíření znalostí pro lifehackerky i lifehackery a zásadní kurz pro úplné laiky. 💳 Sleva 50 Kč s kuponem SELINGER50.
KOUPIT WEBINÁŘ (kupon použijte na webu)
⬆︎ Na projektu Vyšší melvilí se osobně podílím od jeho zrodu a jsem součástí týmu, který vybírá lektory. Podobně jako u našich knih dám za lektory ruku do ohně. Webinář s Eliškou je něco, co si nenechejte ujít :) ⬆︎
🚵♀️ Na čem jsme ujížděli během callu o kolech?
- 🔄 VŠ: Trendy v cyklistice – Vítek vysvětlil, proč dělíme cyklistiku na období před a po roce 2000, jakým problémům čelí cyklo-průmysl a kam se za posledních 15 let posunulo technické ježdění.
- 🔨 JH: Materiály rámů a jejich vlastnosti – hliník, ocel, karbon, nebo titan? Fascinující! Honza poskytnul hodnotný rozcestník výhod a nevýhod jednotlivých materiálů ve světle nejnovějších posunů v oblasti.
- 💺 JH: Ergonomie a pohodlí – Honza rozebral kolo na součástky z hlediska pohodlí cyklisty. Dozvěděli jsme se, které kontaktní body jsou klíčové, jak nastavit správnou výšku sedla a zda pomůže 3D vytištěné sedlo.
- 🔐 VŠ+JH: Ochrana a bezpečnost – o tom, kam s Airtagem, jaké (ne)výhody má český zámek Pealock a kdy má význam si pojistit kolo.
🍇 Další vybrané tipy
Co zajímavého padlo na callu?
- ⛓️ Na které cyklo-komponentě se nevyplatí šetřit a proč? A kde naopak ušetříte, aniž byste o něco přišli.
- 🦾 Dá se zmáčknout kovová láhev na kolo? A proč to může být užitečné?
- 🥛 Pro koho se hodí bezdušový systém a proč není zas tak rozšířený?
- 🚲 Jednou provždy, co je to ten gravel?
Tento článek je jen pro platící členy Klubu Lifehacky
Zaregistrujte se, čímž získáte přístup k newsletterům. V případě, že si navíc předplatíte členství v klubu, podpoříte mě a získáte další výhody 💚
Registrujte se
Máte již účet? Přihlásit se