Ozval se mi před pár dny kamarád, lifehacker a publisher Libor:

Ahoj Tome,
napsal jsem ti něco na tvůj povedený háčkovací web. Třeba se ti to bude líbit/hodit.
Měj se! L.

Jasně, že se to hodí. Libore, díky! Tyhle tipy sám dost často používám (zvláště ten první, s prostředníčkem :) Nuže, tady jsou.

1, 2, 3:

  • Pokud jste do schránky (clipboardu) umístili formátovaný text a potřebujete ho někam vložit jako neformátovaný, zapomeňte na Cmd+V nebo neustálé čištění textu přes TextEdit. Použijte Cmd+Shift+Alt+V. Abyste se tuto na první pohled pekelnou klávesovou zkratku naučili rychle mačkat a zautomatizovali ji, doporučuji tento prstoklad: Shift/prostředníček levé ruky, Alt/ukazováček levé ruky, Cmd/ukazováček pravé ruky, V/prostředníček pravé ruky.
  • Pokud potřebujete do textu vepsat netradiční znak odvozený od některého ze standardních znaků (například è nebo ü nebo ß nebo œ atp.), stiskněte „mateřský“ znak a držte jej. Vyvoláte tak kontextovou nabídku, která zobrazí všechny možné odvozené znaky (zvolit je můžete myší, nebo stisknutím příslušného čísla, viz obrázek).

Fullscreen_16_04_14_21_17

  • Pokud potřebujete mazat znaky, které jsou napravo od kurzoru, zkuste Fn+Backspace. Ano, jde o aktivování tlačítka/klávesy Delete, které možná znáte z Windows.
  • Při pohybu v dlouhém textu zkuste kombinaci Cmd+šipka nahoru/dolů, resp. Alt+šipka nahoru/dolů.

… 4, 5:

  • vložení pomlčky namísto rozdělovníku (tento blogovací systém bohužel jedno od druhého nerozlišuje, takže to vypadá, že píšu mezi slovy rozdělovníky, ale já píšu dlouhé poooomllllččččky): Alt + -.
  • rychlé vložení speciálního symbolu či emoji: Ctrl+Cmd+Space (Mezerník)

Fullscreen_16_04_14_21_19

A co vy? Máte nějaké své oblíbené?