Snad i proto, že jsem vyrůstal v rodině grafičky a ilustrátorky, mám sklon k útlocitnosti v oblasti psaní a typografie. A tak uprostřed věty — nedivte se — používám pomlčku, zatímco pro účely spojení nebo rozdělení slova používám spojovník, který bývá mylně za pomlčku považován.

Aby bylo jasno: pomlčka vypadá takto: (krátká pomlčka, en-dash) nebo dokonce (dlouhá pomlčka, em-dash), je to interpunkční znaménko a odděluje části projevu (pomlčením...); zato spojovník je pouhá grafická značka s různými funkcemi, ale není interpunkčním znaménkem a vypadá takto -. Nepíše se samostatně uprostřed věty a v podstatě neexistuje typograficky správná varianta, kdy by byl obklopen mezerami z obou stran.

Jak pomlčku napsat pod iOS/macOS?

  • na zařízení s iOS: stačí chvíli podržet spojovník -, pak se zobrazí okýnko s možností výběru dokonce obou délek pomlček
    IMG_8938
  • na počítači s macOS:
    • krátká pomlčka: stisknout Option + - (mínus)
    • dlouhá pomlčka: stisknout Option + Shift + -

Jak pomlčku napsat pod Windows?

Tohle mě vždycky pobaví, ale hlavně, že to nějak jde:

  • krátká pomlčka: ALT + 0150
  • dlouhá pomlčka: ALT + 0151

Pro další studium doporučuji Wikipedii, kde má pomlčka své rozsáhlé krásně zpracované heslo, podobně jako její věčný rival spojovník.

🥇
Staňte se členy klubu lifehackerů (registrace + předplatné 30€/rok):
- 📝 velké články
- 🩳 kraťasy
- 📧 lifehackerletter (legendární newsleter + přístup přes web)
- ⭐ bonusový obsah (Q&A cally s hosty, aktivní spojení se mnou a komunitou v rámci Klubu Lifehacky – více informací zde)