Jsem prepper. Stejně jako se někteří spoluobčané připravují na apokalypsu, já se s obvyklou lifehackerskou vervou chystám na krizi středního věku. Ambiciózní a nikdy nekončící projekty jako je vydávání chytrých knih či tvarování mých dětí do platných členů společnosti rozšiřuji i o aktivity, jejichž smysl začíná a končí v přítomném okamžiku, a které nemají žádný velký či vzdálený cíl.

Vytvářím si tak doskočiště pro případ, že mě vzdálené ambice přestanou naplňovat úplně, že do nich prostě ztratím elán, nebo umřu: nerad bych se jednoho dne ocitnul v martyriu člověka, který si na smrtelné posteli nemůže vzpomenout, kdy naposledy nežil ve snech o lepší budoucnosti. Potřebuju mít něco radostného, co baví samo o sobě a hned, co nedělám kvůli potenciálně světlým zítřkům. Mimochodem, inspiraci k tomuto procitnutí jsem načerpal z knihy, o které byla řeč v prvním Q&A callu.

V mém případě do kategorie činností „dej radost tady a teď” patří např. lifehacking (s výhradami: jistá koketerie s vyššími cíli tam existuje), sport (který je spíše nutností) či cestování (na které zatím není moc času), ale taky třeba obyčejné hraní si ve virtuální realitě. Rád si kreslím, teprve v posledních měsících jsem ale přidal online kurz kreslení (řemeslo, ne umění), a staronově hraní na klavír. U toho posledního se zastavím.

Jste věčný začátečník? Pomůže víc zábavy

Možná věčně začínáte se sportem, dietou či angličtinou, já jsem opakovaný začátečník v učení se hry na klavír. Opakované či věčné začínání je výsledkem utkvělé představy o tom, čím bychom chtěli být, a neschopnosti domyslet, proč tu představu vlastně máme. Překážky se prostě ukážou větší než (domnělé) přínosy. Jednou cestou z kruhu je chytit se něčeho, co nás na tom baví, vykašlat se na srovnávání a nenechat si radost z experimentu zničit vědomím, že v dané činnosti zůstaneme navždy amatéry.

A přesně s tímto jsem nyní znovu začal hrát. Projekt chytré klaviatury Lumi (link poskytne slevu) od tvůrce profi hudebního ekosystému Roli mi poskytl skvělé zázemí. Jedná se o výjimečně propracovanou didaktickou aplikaci + klávesy, které bezdrátově připojíte k tabletu či mobilu, a můžete začít s domácí (samo)výukou, aniž by výuka byla hlavním cílem.

V základu je stovka interaktivních kurzů, písniček a cvičení, připlatit si lze za stovky dalších. Co je vynikající: nezačíná se osamělými notami a postupy hranými do ticha, ani vybrnkáváním písní o dvou notách, nýbrž tím, že hrajete nějakou hudební linii (hlas) ve známých a hudebně atraktivnějších skladbách a písních v „herním režimu“ (vzpomínáte na Guitar Hero?). Vaše brnkání „podle návodu” doprovází hudební podklad, takže teprve s vaší účastí je zvuk známé skladby kompletní. Radost z hraní tak nastává výrazně dřív než u tradičnějšího přístupu učení se „do ticha“.

Jasně, vím, existuje spousta aplikací na výuku hraní, které opřete do stojánku namísto not, anebo naopak existují klávesy se zabudovanými výukovými programy. Existují i velmi kompaktní přenosné klaviatury. Tohle je ale nejspíše ta nejvíc sexy přenosná kombinace postavená na špičkovém profesionálním hardwaru a tom, že učení hry musí být nejdřív zábava, při níž bezděky cvičíte ruce a prsty: teprve průběžně a celkem nenásilně přicházejí lekce, kdy začnete pracovat s notami a notovou osnovou.

Překvapilo mě, že samotné interaktivní lekce či cvičení (s několika různými sympatickými instruktory) jdou celkem rychle na věc a postup vpřed je svižný. Nejdříve vás instruktor nechá poslechnout, co budete hrát, pak vysvětlí a ukáže prstoklad, pak si vše zahrajete s ním (čeká na vás s každým úderem klávesy), a nakonec se písnička rozjede v plné rychlosti, bez čekání, a vy jen následujete vizuální vodítko. Můžete se kdykoli k čemukoli vracet a opakovat nácvik, nemůžete však lekci zpomalit – to je pro mě někdy problém.

Uživatel si může vybrat mezi 4 různými pohledy na písničku. 1 – kaskáda; 2 – řádky; 3 – barevné noty; 4 – tradiční notová osnova.

Zpomalit ale můžete samostatné písničky v knihovně, které nejsou součástí lekcí – trénovat do alejuja. Můžete si také zapnout zobrazování prstokladu pro levou či pravou ruku, nastavit metronom a v pokročilejším stadiu prostě přepnout z „herního režimu” na běžný notový zápis.

Klávesnice pro profíky i děti

Samotné klávesy jsou o něco málo (13 %) užší než klávesy klasického piana (DS 5.5 na škále Donison-Steinbuhler Standard). To je asi docela šťastné rozhodnutí – přechod mezi Lumi, pianem a zpátky je z hlediska šířky kláves přijatelný (byť něco jiného je rozdíl v chování mechaniky kláves). Přitom je klaviatura menší, než kdyby vycházela z plné šíře kláves. Také vizuální navigace na displeji při hraní na nejobvyklejším tabletu 11-12” obstojně navazuje na klaviaturu. Hraní na menší klávesnici je navíc pohodlnější i pro průměrně velké ruce dospělého či ruce dítěte.

Součástí výbavy je také hra, v níž prostě „skáčete po osnově“ za doprovodu slavných.

Modul klaviatury Lumi (dvě oktávy) může být jednoduše rozšířen o druhý identický modul – stačí dokoupit a nacvaknout pomocí magnetů. Zejména v pozdějších lekcích lze z širšího rozpětí těžit a hrát tak v rozsahu čtyř oktáv.

Samostatnou kapitolou je design podsvícení kláves. Není to jen užitečná nápověda (lze vypnout), ale také nesmírně působivý efekt, dodávající učení atmosféru pestře osvětlené dance party. Tvůrci uvádějí, že pro vytvoření kláves použili princip Fresnelovy čočky – a skutečně: adaptivní plněbarevné prosvícení každé klávesy je rovnoměrné v celé její hmotě, přestože LED zdroje jsou zřejmě jen v místě uchycení klávesy (což je hezčí a energeticky úspornější, než kdyby byla klávesa narvaná ledkami po celé délce).

Lumi miluju, hraju skoro každý den, a sedmiletá dcera hrává se mnou. Pokud hledáte inteligentní rozvíjení a zábavu na dlouhé zimní lockdownové večery, možná jste u cíle.

Klady:

  • design a provedení klaviatury, špičkové kurzy včetně prstokladu, spousta vynikajícího obsahu
  • lze spojit až dvě klaviatury, takže získáte 4 oktávy (viz foto níže)
Dvě klaviatury Lumi nacvaklé k sobě (omluvte kreativní chaos v mé lifehackerské dílně)
  • klaviatury jsou plně funkční MIDI zařízení s mnoha pokročilými vlastnostmi a lze je použít i s dalším profesionálním hudebním softwarem (například právě tím od Roli)
  • v dané cenové relaci jde o velmi kvalitní klaviaturu
  • přenosnost (např. mám je s sebou na dovolené, kam si beru iPad)
  • základní Essential sada písniček a lekcí (40 klasických, 60 lekcí, 72 cvičení) je zdarma a je didakticky nesmírně dobře udělaná a zábavná
  • během hraní jste hodnoceni s ohledem na výšku tónu a správné načasování úderu (nehodnotí se síla úderu)
Je samozřejmě možné také procvičovat stupnice.

Na co dávat pozor:

  • aplikace je zatím jen pro iOS/iPadOS/Android (ne např. pro MacBook s M1, jak bych očekával – snad časem)
  • vše: aplikace, kurzy i cvičení jsou v angličtině
  • při hraní s bluetooth sluchátky se vyskytuje mírná latence mezi hrou a zvukem (iPad Pro, Apple AirPod Max), raději hrávám bez sluchátek
  • předplatné cca 10x většího obsahu i lekcí Lumi Complete (včetně těch nejslavnějších i současných od Beethovena přes Beatles po Billie Eilish) na rok stojí 80 dolarů
  • samotný výukový program má čtyři „Cesty” (Paths 1-4), každá z cest má cca 40 lekcí, a pak skončí; můžete se k nim samozřejmě vracet, anebo navázat některou ze stovek písní, ale asi bych uvítal více dalších lekcí s vedením – snad přibudou časem
  • naše hudební notace používá H, zde se pracuje s mezinárodní notací, tedy B, také vzhledem k zaměření na mezinárodní hudební produkci počítejte s tím, že tam nebudou české lidovky

Samozřejmě, že po pár měsících umím hrát jako někdo, kdo cvičí jen to, co se mu chce cvičit, a jen tehdy, když se mu zachce: tedy hraju mizerně a z not zatím moc neumím. Lumi jsem si ale vybral jako jednu z aktivit, v nichž neaspiruju na srovnávání s jinými – hraju si pro radost a jen tak pro sebe (či s dcerou) a bezděky se něco učím.

Jednoho dne na to možná dojde, ale zatím jsem neměl chuť a odvahu se posadit ke klavíru, který máme doma taky – stále ještě mám v paměti ten pocit prázdnoty a nekonečného neumětelství, který jsem po hodinách klavíru míval. To s Lumi fakt nehrozí.

Děkuji Honzovi Martínkovi za odbornou korekturu.

UPDATE z 15. 12. 2023 a disclaimer

  • Lumi mezitím přidalo možnosti více účtů (takže Karinka i já máme vlastní progress), zvýšilo stabilitu aplikace a přibyly některé funkcionality a hry; také stále přibývají nové písně
  • článek jsem psal v roce 2021 a dodnes klávesy používáme – když firma v prosinci 2023 přidala možnost affiliate, jako jejich věrný uživatel toho využívám s výhodou i pro vás: tento odkaz vám poskytne slevu kolem 23 euro, já získám nějaké drobné, což není mým primárním cílem ani zdrojem příjmů.

Rád se dozvím, jak jste na tom s bezcílným hraním (si) vy? Pište do diskuse níže.