Snažím se nemít na vše hned názor. Svět je složitý. Mít hned názor na věci, kterým člověk nerozumí, není vítězstvím nad složitostí, ale lenost. Při posuzování, odkud se ke mně dostávají informace, jsem proto opatrný.

Tento Kraťas je o tom, jak se pomocí chytrých nástrojů pokouším poodstoupit od denních zpráv a vidět argumenty z více stran. Je to boj! Zejména v geopolitice je snadné ztratit přehled o tom, „odkud vítr vane”.

Čtení pěkně od podlahy: Ground News

Při umírněné konzumaci novinek ze světa mi poslední dva měsíce pomáhá appka Ground News, což je kanadská nezávislá služba, která sumarizuje hlavní světové události a vyhodnocuje jejich pokrytí médii z celého světa. Média také hodnotí na škále vlevostředvpravo, a taky na škále fakticky korektnínekorektní. Tyto analýzy průměruje ze tří nezávislých monitorovacích služeb (jednu z nich sám používám léta).

Pomocí AI pak shrne, co o tématu typicky píšou jednotlivé typy médií. Funkce Blindsopt pak hledá slepá místa v mediálním prostoru: ukazuje, že některá témata jsou disproporcionálně pokryta jen médii zleva, či naopak zprava. Což obvykle znamená nějakou levotu (či pravotu), a prakticky i to, že lidé na opačné straně spektra o události zatím moc nevědí, vědět nechtějí nebo vědět nepotřebují. Tohle mě dost baví.

GN také vám ukáže vaše vlastní slepá místa, tedy kterému typu zpráv dáváte přednost právě vy – to čerpá čistě z kliků v rámci aplikace a pak rozebere mediální orientaci.

Ground News

Nevýhodou služby je, že lokální média (např. česká) sice zahrnuje jako zdroje, ale nemá je zařazená na škálách. A také nepočítejte, že díky GN získáte přístup k placenému obsahu médií. Ground News poskytují výstupy jen v angličtině, byť čerpají z médií v mnoha jazycích. Trochu mě štve, že některá velká média, například NYT, nejsou monitorována; prý GN požádali, aby nebyli takto posuzováni, a ve službě jim vyhověli – to mi ze strany NYT připadá jako namyšlený přístup, ale budiž: nemám silný názor.

Službu lze vyzkoušet zdarma, placená je ale mnohem lepší (pro nepravidelné čtenáře použitelná už od 0,91 USD měsíčně). Pokud chcete ale zkusit Premium na měsíc zdarma a pak s 15% slevou, zkuste jít přes tento můj affil link. V mobilní appce pak použijte tento kód: 0460746.

Najdi námitku proti ...

Vedle analýzy mediálního pokrytí se u konkrétního článku může hodit občas kliknout na jinou službu: FullPicture („Celý obrázek”). Loni jsem o ní krátce psal. Je to plugin do prohlížeče (nejen pro Chrome, ale i Safari a další browsery), který vám pro článek na webu vygeneruje stručnou sumarizaci ve třech bodech a především celkem solidní oponenturu. Člověk si u témat, kterým rozumí méně, okamžitě uvědomí slabá místa, kterých si předtím vůbec nevšiml.

Nevýhoda je, že po vyčerpání pěti článků zdarma je nejmenší předplatné 9 eur měsíčně, což je půlka chatGPT Plus. Správně sestavený prompt či bot a následný článek vložený do placeného chatGPT či Claude tak nejspíš poskytne podobnou službu, byť to už pak nebude ono impulsivní kliknutí na ikonku FullPicture (hned poté, co vám v hlavě zabliká kontrolka „WTF” a „to zní až podezřele dobře/špatně”.) Za bezplatných 10 pokusů ale nic nedáte!

Hack: než publikuji článek, nechám si jej projet přes FullPicture...
Vpravo dole FullPicture, který shrnuje a pak i solidně kritizuje můj článek ;)

Jak na česká média?

Samozřejmě, i na české články a texty můžete s jistými limity nasadit některé nástroje – např. zmíněný FullPicture funguje docela dobře, jak vidíte výše na obrázku. Pak jsou tu ale i další zdroje informací o českém mediálním prostoru, jejichž obsah stojí za sledování, či spíše přeposlání pomýleným lidem nasávajícím dezinformace plnými doušky (ne že by to pomohlo, ale svědomí je učiněno zadost).

Z českých hlídačů (nejen) mediálního prostoru tak odvádí skvělou práci Hlídací pes nebo Manipulátoři – nejsou ale ve formě aplikací či pluginů a prostě „musíte tam zabrousit”. Kontrolou a vyvracením hoaxů, fejků, slibů a manipulací se zabývá také Demagog.cz, který spolupracuje s Facebookem na kontrole obsahu. Narazil jsem také na šikovnou českou webovou appku Headline, sledující automaticky změny v titulcích článků. Je to občas poučné čtení!

Headline

Další zajímavé analytické nástroje

Pro analýzu textů (nikoli politickou, spíše jazykovou a konceptuální) lze použít i vizuálně orientovaný InfraNodus, který pomocí AI/LLM pomůže zobrazit nejen sumarizaci, ale i podtémata a jejich vztahy v prostorovém grafu. Změří také, jakým dílem je které podtéma zastoupeno. Neřeší biasy, ale koncepty uvnitř článku a umožňuje se na článek anebo YouTube video (za předpokladu, že má transkript) podívat z různých úhlů pohledu. Umí pak udělat i myšlenkovou mapu či navrhnout potenciální spojitosti, které nejsou silně a explicitně zmíněny. Ale neplaťte si za něj, pokud v něm chcete analyzovat české zdroje – čeština ho trochu rozbije ;)

  • Posloucháte-li podcasty, možná řešíte, jak si z nich něco odnést. Bohužel, má oblíbená appka Apple Podcasty umí jen přepis anglických podcastů, poznámky si do ní neuděláte (kromě screenshotů).
  • Pro hardcore posluchače podcastů (a milovníky myšlenkových map :) tu mám hardcore tip: Podwise.ai. I když existovaly i jiné appky pro výcucy z podcastů, postupně zase pokrachovaly; tahle se zatím drží a navíc je nejpropracovanější. Zvýrazněné části přepisu i poznámky můžete exportovat. Smiřte se s tím, že i podpora češtiny je jen částečná. České podcasty to naposlouchá, pochopí, a pak vám je zpracuje a vyloží anglicky. Bez placení navíc daleko nedojdete.

Další tipy a odkazy

  • Výborná webappka Pocket Biases (v angličtině) na trénování strategií pro snižování dopadů biasů.
  • V tomto článku jsem psal o osobním boji s bizarními přesvědčeními v blízkém okolí.

A co vědecké studie a různá tvrzení z oblasti zdraví, životního stylu apod.?

Tento Kraťas byl primárně o zkoumání zdrojů a obsahu denních zpráv ze světa politiky a geopolitiky.

Pro ověřování validity vědeckých studií například z oblasti zdraví či životního stylu používám jiný postup, o který se podělím v některém z dalších článků na téma věda. Pro zájemce můžu pro začátek doporučit záznam klubového Q&A callu s Adamem Obrem o „vědeckých studiích pro začátečníky”, který ponechávám odemknutý zde.

Opatrně s těmi nástroji ... aby nám nevypnuly myšlení

Jedna věc je jistá: nástrojů na pomoc při zkoumání a sumarizaci informací bude přibývat. Jenže s tím poroste i riziko, že se jednoho dne na tyto zdánlivě čím dál víc „vševědoucí” nástroje spolehneme a uvěříme jim. Hluboko uvnitř toho, jak se stavíme k umělé inteligenci, je podobná potřeba, jaká dala vzniknout náboženství: touha po vyšším smyslu a ultimátních odpovědích na otázky, které jednoduché odpovědi nemají. Taková víra sice ulevuje pocitu marnosti z lidské existence, ale bohužel není zadarmo: často společně s úzkostí vypne i myšlení.

Jak do toho nespadnout? Nevím: ale snažím se dělat si odstup i od nástrojů, které mi pomáhají dělat si odstup. :) A to je ten poslední dnešní hack.

🩳
Tento post je tzv. „kraťas“ – nejde o plný článek, ale o malou poznámku, nápad, myšlenku, postřeh, recenzi, na niž by se velký článek nehodil. Kraťas často vznikne jako rozšířená verze suprkraťasu, tedy postu na instagramu Lifehacky.cz. Všechny kraťasy najdete pod odpovídajícím štítkem (nebo přes menu nahoře).
🥇
Přidejte se do klubu lifehackerů (pouze 48 €/rok) a získáte:
- 🤝 možnost výměny zkušeností s komunitou lifehackerů
- 📝 velké články
- 🩳 kraťasy
- 📧 lifehackerletter (legendární newsletter + přístup přes web)
- ⭐ bonusový obsah (Q&A cally s hosty, aktivní spojení se mnou přístup do archívu, fulltext všech callů!)
- 🍻 klubová setkání v Praze a Brně s výměnou zkušeností