🩳 Nejdelší rozhovor mého života / Jak vybrat poznámkovou aplikaci?

Ahoj lifehackerky a lifehackeři, posílám pár rychlých tipů k poslechu, poučení (a rozčilení:).

🌍 Na volné noze a já: pár poznámek

Podcast Na volné noze Roberta Vlacha právě publikoval rozhovor, jehož jsem byl hostem. Dovolím se podělit o zážitky a shrnu některá témata, která v rozhovoru zazněla:

  • Musel jsem si udělat čas na výlet do ostravského studia na faře, dobře se najíst, doplnit tekutiny, kreatin (o tom, jak posiluje kognitivní funkce, jsme si povídali i tady), naladit se na veselého Roberta a pořádně se zasoustředit. Vše, abych se držel témat, na která jsem tázán; to je u mne těžké.
  • Ale ono to nevadilo, protože jsme na povídání měli jedno celé červnové odpoledne, jež pak Robert s týmem sestřihali na krásné 4,5 hodiny. Uteče jako voda.
  • Důležité: taky jsem si načesal číro, abych vytvořil dojem, že jsem mladší, a mohl zasvěceně hovořit o longevity. (My lifehackeři samozřejmě víme, že základem dlouhověkosti není jen péče o vlas, ale tak nějak „všechno dohromady“ – a nejvíc pak pohyb, neultrazpracované jídlo, málo stresu a dobré vztahy).
  • Robert mi dal velký prostor rozvášnit se na témata, která mě fascinují i dráždí a v nichž se o to víc (s mizerným úspěchem) snažím o aktualizaci znalostí a kritické myšlení: machine learning, LLM. Jde o technologie, kterým se dnes říká AI. Nedávno jsem o tom psal tady, ale v rozhovoru jdeme ještě víc do detailů.
  • Diskutovali jsme také o válce na Ukrajině a o tom, jak si to beru osobně a proč nemám názor, jak to dopadne.
  • Rozhovor domeandroval i ke knížkám: Harariho myšlenky vyskakovaly napříč rozhovorem, ale povídali jsme si taky o nás, co žijeme pomocí Malých experimentů, o Superkomunikátorech a mimořádně silných připravovaných titulech, včetně životopisu Giselle Pellicot. A také o poněkud napjatém stavu i nejasné budoucnosti knižního trhu vůbec. Budoucnost... jak to říct... popravdě, samé spekulace – co já vím, kam vás, milí lifehackeři a čtenáři, srdce potáhne?

Takže pokud máte nekonečně času, urvěte si z toho nekonečna kratičké čtyři a půl hodiny a můžete se společně se mnou rozčílit – anebo se rozčílit na mě. Všechny reakce v mezích zákona vítány!

Záznam rozhovoru i obrazem na YouTube.

Odkaz na Spotify.

📝 Kterou poznámkovou aplikaci si vybrat?

Nástroje PKM (Personal Knowledge Managementu) jsou tématem posledních let a měsíců – jak by ne, když zavalení informacemi stále roste a naše schopnost je zpracovávat naráží na limity. Řada z nás tráví čas neustálým hledáním ideální aplikace, nebo dokonce migruje z jedné do druhé – není ale v zájmu příčetnosti a efektivity lepší prostě udělat finální volbu a té se držet?

Probírali jsme to dříve v klubovém callu se zaměřením na Roam Research, později si pozvali experta přes Notion. Obecnější otázka jak si vybrat pro sebe nejvhodnější aplikaci však donedávna zodpovězena nebyla: je to Notion, nový Evernote, Obsidian, OneNote či něco jiného?

Členka klubu a pravděpodobně nejpokročilejší česká poznámkářka Eliška Šestáková má nyní odpověď v podobě nového online kurzu Džungle poznámkových aplikací – uveden bude příští týden. PS: natáčelo se prý v džungli, jak je zřejmé z fotek 😄 (Ještě pár dní je kurz za early-adopters cenu 390 Kč, pak bude stát 790 Kč.)

Další tipy najdete na mém blogu pod tématickými štítky PKM, zettelkasten, ale taky Roam, Obsidian, Notion a v klubových kanálech na Discordu PKM, Obsidian či Roam Research.

To je za mě nyní vše, pište a reagujte kdekoli na sítích, anebo i zde pod článkem.

🩳
Tento post je tzv. „kraťas“ – nejde o plný článek, ale o malou poznámku, nápad, myšlenku, postřeh, recenzi, na niž by se velký článek nehodil. Kraťas často vznikne jako rozšířená verze suprkraťasu, tedy postu na instagramu Lifehacky.cz. Všechny kraťasy najdete pod odpovídajícím štítkem (nebo přes menu nahoře).